A- | A | A+ 

REKLAMA

Aktualności

Święto Teatru na Prowincji 2018

Święto Teatru na Prowincji

Święto Teatru na Prowincji 2018

SSP Nowy Folwark Nowy Folwark Święto Teatru na Prowincji teatr Września

Kultura
W dniach 8-11 maja br. odbyła się piętnasta, jubileuszowa edycja projektu Święto Teatru na Prowincji organizowanego przez Fundację Dzieci Wrzesińskich i Samorządową Szkołę Podstawową im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku.W dniach 8-11 maja br. odbyła się piętnasta, jubileuszowa edycja projektu Święto Teatru na Prowincji organizowanego przez Fundację Dzieci Wrzesińskich i Samorządową Szkołę Podstawową im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku. W ramach Święta odbył się Ogólnopolski Przegląd Twórczości Teatralnej Maska, który służy wymianie doświadczeń zespołów teatralnych z różnych środowisk wiejskich i miejskich oraz Ogólnopolski Konkurs Recytatorski (w tym roku pod hasłem „Anioły mojej wyobraźni”). Konkursy połączone były z warsztatami teatralnymi i recytatorskimi prowadzonymi przez profesjonalistów. Program przedsięwzięcia wzbogaciły w tym roku również imprezy towarzyszące, takie jak spotkanie autorskie z Jarosławem Wolańskim z Siedleckiej Grupy Literackiej Witraż czy Talent Show w wykonaniu uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej w Nowym Folwarku .

 

Konfrontacje teatralne oceniało jury w składzie: Magdalena Pomierska-Śmigel i Andrzej Malicki – aktorzy Teatru Fredry w Gnieźnie, Elżbieta Górczyńska – pedagog i reżyser, opiekun młodzieżowego teatru Otczapy, Alicja Fojt – nauczycielka SSP w Marzeninie.

Natomiast młodych recytatorów oceniała komisja: Zenona Golc - recytatorka, laureatka wielu konkursów recytatorskich, także międzynarodowych, animator kultury; Elżbieta Górczyńska – pedagog, reżyser; Wanda Polkowska-Malicka – aktorka Teatru Fredry w Gnieźnie, laureatka Konkursu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

 

Warto nadmienić, że kolejne edycje projektu otrzymały (od roku 2012) honorowy patronat Ministra Edukacji Narodowej, a od wielu lat przedsięwziecie objęte jest także honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Starosty Wrzesińskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Września, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, programu Centrum Edukacji Obywatelskiej "Sztuka Zaangażowania" i Collegium Wratislaviense. Partnerami i współorganizatorami są: Urzad Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miasta i Gminy Września, Starostwo Powiatowe we Wrześni, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Powiatowy Bank Spółdzielczy we Wrześni, Teatr Fredry w Gnieźnie, Wrzesiński Ośrodek Kultury, parafia pw. św. Krzyża we Wrześni, Firma Jar-Col oraz sołectwa okolicznych wsi.

Patronat medialny nad projektem objęły: "Wieści z Ratusza", "Przegląd Powiatowy", Radio Września, TV Wielkopolska, NowaWrzesnia.pl, Wrzesnia365.pl, "Dyrektor Szkoły", "Przemiany na Szlaku Piastowskim", "Głos Nauczycielski."

 

Wyniki Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Teatralnej MASKA

kat. przedszkola

I m-ce: Niepubliczne Przedszkole "Miś Uszatek" we Wrześni

II m-ce: Przedszkole nr 6 "Pszczółka Maja" we Wrześni

III m-ce: Niepubliczne Przedszkole "Leśny Dzwoneczek" w Psarach Polskich

kat. kl.1-3 SP

I m-ce: Ośrodek Upowszechniania Kultury w Wysokiej

II m-ce: Prywatna Szkoła Podstawowa Akademia Talentów w Wągrowcu

III m-ce: Zespół Szkół w Barcinie

kat. kl. 4-7 SP

I m-ce: Szkoła Podstawowa w Krobi

II m-ce: Szkoła Podstawowa nr 1 w Trzemesznie

III m-ce: Teatr dzieci i młodzieży Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie

kat. gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne

I m-ce: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 37 w Wałbrzychu

II m-ce: Zespół Szkół w Przykonie

III m-ce: Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Luboniu

 

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Anioły mojej wyobraźni" 

kat. kl. 4-7 SP

I m-ce: Areta Pawicka - SP nr 3 w Koninie

II m-ce: Maciej Rogala - MDK w Koninie

III m-ce Joanna Tomaszewska - SP w Słupi Wielkiej

kat. gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne

I m-ce: Katarzyna Klepanda - III LO w Kaliszu

II m-ce: Łukasz Filipowicz - SP nr 3 w Luboniu

III m-ce: Wanda Nowak - Niepubliczne Gimnazjum w ZSA w Środzie Wlkp.

 

Ponadto w obu konkursach przyznano łacznie 30 wyróżnień (nagród specjalnych).

 

Grand Prix i statuetkę stracha na wróbla otrzymały:

I dnia: Niepubliczne Przedszkole "Miś Uszatek" we Wrześni

II dnia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 37 w Wałbrzychu.

 

Nagrodę specjalną dla grupy teatralnej z powiatu wrzesińskiego, która wykazała się innowacyjnym podejściem do tworzywa teatralnego otrzymał zespół z przedszkola "Miś Uszatek" we Wrześni i to on uświetnił dodatkowo swoim występem Koncert Jubileuszowy.

 

W ramach tegorocznej, piętnastej już edycji Święta Teatru na Prowincji odbyły się bowiem dwa niezwykłe wydarzenia. Pierwszym z nich była II Ogólnopolska Konferencja "Kreatywność i innowacyjność w edukacji". Nauczyciele, dyrektorzy szkół i przedstawieciele instytucji z całego kraju mieli możliwość wysłychania prelekcji i wzięcia udziału w warsztatach prowadzonych przez specjalistów z dziedziny tutoringu, mnemotechnik, krytycznego myślenia i innych nowości ze świata metodyki i dydaktyki. Byli to: Bartosz Fingas, Szkoła Tutorów z Collegium Wratislaviense Wrocław, Marek Szurawski, ECCE HOMO XXI Lublin, Maciej Winiarek, dyrektor TOC FE Polska Gdańsk, dr Marzena Żylińska, społeczny ruch „Budząca się szkoła”, Edukatorium Toruń, dr Danuta Kitowska, Nauczona.pl oraz Dorota Tomaszewicz, coach ICC, trener, ekspert współpracujący z ORE.

Drugim ważnym punktem był Koncert Jubileuszowy "Nic się przecież nie kończy" wieńczący piętnaście lat Święta Teatru na Prowincji. Oprócz akcentów przypominających historię imprezy i krótkiego spotkania z poetką Wiesławą Kwinto-Koczan "Wuką", na koncercie posłuchać można było piosenek zespołu Małżeństwo z Rozsądku zaśpiewanych w przeróżnych układach i aranżacjach – do wspólnej zabawy włączyli się samorządowcy, oświatowcy, chór Camerata, dzieci i młodzież z Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku oraz członkowie zespołu. Zobaczyliśmy również najlepszy spektakl zaprezentowany przez grupę z powiatu wrzesińskiego podczas XV Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczosci Teatralnej MASKA doceniony z innowacyjne podejście do tworzywa teatralnego: była to "Królowa śniegu" w  wykonaniu grupy z Przedszkola Niepublicznego "Miś Uszatek" we Wrześni. Chwilę zadumy z poezją śpiewaną zagwarantował wspaniały, klimatyczny koncert duetu Nad Porami Roku.

 

Łacznie w tegorocznej edycji projektu udział wzięło ok. 600 osób. Z satysfakcją można potwierdzić, że wszystkie założone cele zostały zrealizowane. Były to:

 • prezentacja poszukiwań twórczych dzieci i młodzieży

 • rozwijanie zainteresowań kulturą teatralną, poezją, recytacją, sztuką

 • przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze

 • wsparcie dla nauczycieli i dyrektorów w zakresie edukacji z wykorzystaniem TOC – narzędzi krytycznego myślenia.

 

 

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć: Święto Teatru na Prowincji 2018
Święto Teatru na Prowincji 2018 Święto Teatru na Prowincji 2018 Święto Teatru na Prowincji 2018 Święto Teatru na Prowincji 2018

Powrót do listy

Kalendarz kulturalny

WrześniaTV

grand prix polski dance Września, 2016, turniej, WOK, Hedrych.pl

Reklama

Kino Trójka

kino trójka
RepertuarCeny biletów
 • Koko smoko

  Koko smoko

  Gru zostaje zatrudniony przez tajną organizację, aby powstrzymać złą Scarlet Overkill, która u boku męża, wynalazcy Herba, planuje przejąć władzę nad światemMały Kokos planuje odnaleźć skradzioną we wsi cenną trawę ognistą i udowodnić rodzinie, że można na nim polegać.
  Daty wyświetlania:
  04.08 Wtorek 14:30
  05.08 Środa 14:30
  06.08 Czwartek 14:30
 • Ant-Man

  Ant-Man

  Oszust Scott Lang, wyposażony w kombinezon pozwalający na zmniejszanie się, pomaga swojemu mentorowi, Hankowi, zaplanować i wykonać skok, od którego zależą losy świata.
  Daty wyświetlania:
  04.08 Wtorek 16:15, 18:30
  05.08 Środa 16:15, 18:30
  06.08 Czwartek 16:15, 18:30
 • Magic Mike XXL

  Magic Mike XXL

  Gotowi zakończyć karierę członkowie Kings of Tampa postanawiają dać z wielkim rozmachem ostatni występ.
  Daty wyświetlania:
  04.08 Wtorek 20:45
  05.08 Środa 20:45
  06.08 Czwartek 20:45
Data3D normalny3D ulgowy2D normalny2D ulgowy3D grupowy*2D grupowy*
pt/sob/niedz20 zł18 zł16 zł14 zł14 zł10 zł
pon-czw18 zł16 zł14 zł12 zł14 zł10 zł
Cena zakupu okularów 3D: jednorazowego użytku - 4 zł

* bilety grupowe - od 15 osób

Reklama

Września365 na Facebook'u

Za treść postów, komentarzy oraz zdjęć administracja nie odpowiada. W przypadku naruszenia prawa, wszelkie zgromadzone dane o osobie łamiącej prawo, zostaną przekazane odpowiednim organom. Kopiowanie elementów graficznych oraz treści bez zgody autora zabronione.